-
Silent caffe
Financiran od strane Gradskog ureda za gospodarstvo, rad i poduzetništvo
„Silent café“ kao primjer ugostiteljskog objekta za gluhe inovativan je primjer integracije gluhih i nagluhih osoba u zajednicu čujućih. Cilj je ovim projektom omogućiti mjesto okupljanja zajednici gluhih i nagluhih u posebno dizajniranom kafiću koji će koristiti najnovija tehnološka rješenja kao alate za prevladavanje komunikacijskih barijera i nesporazuma koji nastaju u komunikaciji gost-konobar. Isto tako osim osoba oštećena sluha korisnici usluga ugostiteljskog objekta biti će i članovi čujuće zajednice koji će na taj način imati priliku upoznati prepreke s kojima se susreću gluhe osobe, a ujedno će kroz kafić kao mjesto druženja biti aktivni sudionici integracije gluhih i nagluhih osoba u društvo. Sav profit koji bude ostvaren obavljanjem djelatnosti društva biti će investiran u nove proizvode i usluge koje planiramo razvijati.
Vrlo niska zapošljivost osoba s invaliditetom, neprimjerena razina stručnih i ostalih važnih kompetencija te slaba integracija na tržište rada gluhih i nagluhih osoba rezultira gubitkom nade i vjere u sigurnu budućnost. Predrasuda da gluhe i nagluhe osobe imaju nepremostiv problem u komunikaciji potrebnoj pri vođenju café bara, postavila je izazov u dokazivanju da su baš te osobe sposobne trajno voditi društveno poduzeće sa specifičnim i jedinstvenim café barom.
Projekt je usmjeren na Grad Zagreb i šire područje jer se većina nezaposlenih osoba s invaliditetom nalazi u evidenciji Hrvatskog zavoda za zapošljavanje u Gradu Zagrebu. Prema podacima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje i Priopćenju za javnost o promjenama u evidentiranoj nezaposlenosti tijekom listopada te stanju registrirane nezaposlenosti na kraju listopada 2016. godine, u Gradu Zagrebu su prijavljene 1.492 nezaposlene osobe sa invaliditetom od ukupno 6.836 na razini Republike Hrvatske što predstavlja 21,83% od ukupnog broja. Prema obrazovnoj strukturi najviše nezaposlenih osoba sa invaliditetom u Gradu Zagrebu, njih 1.077, odnosno 72,2 %, ima završenu srednju školu i time spadaju u teško zapošljivu skupinu. Osobe oštećenog sluha će se kroz projekt educirati i tako će povećati svoju konkurentnost na tržištu rada, riješiti svoju dugotrajnu nezaposlenost i generirati novi prihod društvenom poduzeću koji će biti usmjeren na otvaranje novih radnih mjesta za osobe s invaliditetom.